Βράβευση των μελών της Ακαδημίας Ρομποτικής που θα συμμετάσχουν στην Ολυμπιάδα Ρομποτικής στην Κόστα Ρίκα

Τα μέλη της Ακαδημίας Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας που θα συμμετάσχουν στην «Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής» (WRO).

Η οποία  θα διεξαχθεί το Νοέμβριο στην Κόστα Ρίκα, θα τιμήσουν οι πρυτανικές αρχές του Πανεπιστημίου, αύριο, Τρίτη, 3 Οκτωβρίου 2017.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 12 το μεσημέρι, στην αίθουσα της Συγκλήτου και σε αυτήν ο Πρύτανης τους Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγητής Αχιλλέας Ζαπράνης, θα επιδώσει στη δεκαμελή ομάδα των φοιτητών και τον προπονητή της επαίνους για τις μέχρι σήμερα σημαντικές τους διακρίσεις, καθώς και θα τους ευχηθεί καλή επιτυχία στην μεγάλη παγκόσμια διοργάνωση ρομποτικής, στην οποία φέτος θα συμμετάσχουν περισσότερες από 22.000 ομάδες, από 60 χώρες του κόσμου.

Στην εκδήλωση θα είναι παρόντες και οι υπεύθυνοι της Ακαδημίας Ρομποτικής, με επικεφαλής τον επίκουρο καθηγητή Νίκο Φαχαντίδη, αλλά και το ρομπότ «Ρολ», το οποίο εντυπωσίασε τόσο τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, όσο και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης, Κυριάκο Μητσοτάκη, κατά τις επισκέψεις τους στο περίπτερο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στην 82η ΔΕΘ, σε σημείο που να δεσμευθούν δημόσια ότι θα στηρίξουν οικονομικά την ελληνική αποστολή στην Κόστα Ρίκα.

Τα μέλη της ομάδας και ο προπονητής τους που θα βραβευθούν είναι οι εξής:

Προπονητής: Γιώργος Ζερβόπουλος του Βενέδικτου (Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Πολυτεχνείο Κοζάνης)

Η ομάδα:

Ονοματεπώνυμο

Σχολή ή Τμήμα

1.

Δημήτριος Χαντές

του Θεοφίλου

2.

Παρασκευάς Καραμπατζάκης

του Γεωργίου

3.

Αναστάσιος Γκάγκας

του Αθανασίου

4.

Μάρκος Αγγέλου

του Θεοφάνη

5.

Μαργαρίτα Χατζούλη

του Γεωργίου

Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

6.

Νίνα Πάνου

του Ανδρέα

7.

Διονύσιος Γαζής

του Παναγιώτη

Τμήμα Ιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

8.

Αργυρώ Λεπιδά

του Ευστρατίου

9.

Κωνσταντίνος Κλημαντάκης

του Μιχαήλ

10.

Μουλλαϋμέρι Τζίνο

του Νίκο

Εφαρμοσμένης Πληροφορικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Πηγή  : Γραφείο Τύπου Πανεπιστημίου Μακεδονίας.