Σχετικά με εμάς

Ακαδημία Ρομποτικής

ΗΗ Ακαδημία Ρομποτικής ξεκίνησε στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας με σκοπό να συνδυάσει τη μάθηση με το παιχνίδι και να μετατρέψει την εκπαίδευση σε μία διασκεδαστική δραστηριότητα.

Διδάσκοντες

Είναι καθηγητές πανεπιστημίου, διδάκτορες και υποψήφιοι διδάκτορες, μεταπτυχιακοί φοιτητές, καθώς και ομάδα υποστήριξης αποτελούμενη από καταρτισμένους επαγγελματίες.

Εκπαιδευτική διαδικασία

Η Ακαδημία Ρομποτικής χρησιμοποιεί τις προσεγγίσεις της διερεύνησης, της επίλυσης προβλήματος, των Projects και της μάθησης μέσω της ανακάλυψης, μέσα πάντα από τη συνεργασία σε ομάδες.

ΗΑκαδημία Ρομποτικής αποτελεί ένα πρόγραμμα του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Ξεκίνησε τη νομική της μορφή τον Σεπτέμβριο του 2015, μετά από 15 χρόνια δράσεων σε σχολεία, σε μουσεία, σε χώρους άτυπης εκπαίδευσης και ψυχαγωγίας, έρευνας και συνεργασίας με φορείς της Ελλάδας και του εξωτερικού.

Η Ακαδημία Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας ως αποδέκτης προτάσεων από φορείς και ιδιώτες για αξιοποίηση και εφαρμογή των ερευνητικών πορισμάτων, της εμπειρίας και του πρότυπου εκπαιδευτικού υλικού που ανέπτυξε όλα αυτά τα χρόνια, δημιουργήθηκε στο πλαίσιο παρόμοιων πανεπιστημιακών θεσμών του εξωτερικού, για να συνδυάσει την μάθηση με το παιχνίδι μετατρέποντας την εκπαίδευση σε μία εποικοδομητική διερεύνηση ψυχαγωγικού χαρακτήρα.

Επιστημονικά υπεύθυνος της Ακαδημίας Ρομποτικής είναι ο επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας Νικόλαος Φαχαντίδης, του οποίου γνωστικό αντικείμενο αποτελεί η έρευνα εστιασμένη στην εφαρμογή τεχνολογιών ρομποτικής σε κοινωνικές και εκπαιδευτικές δράσεις στο χώρο της τυπικής εκπαίδευσης, της ειδικής αγωγής και της δια βίου μάθησης από το 2000. Διδάσκοντες της Ακαδημίας Ρομποτικής είναι καθηγητές πανεπιστημίου, διδάκτορες και υποψήφιοι διδάκτορες, μεταπτυχιακοί φοιτητές, καθώς και ομάδα υποστήριξης αποτελούμενη από καταρτισμένους επαγγελματίες με εμπειρία σε δραστηριότητες με παιδιά.

Προσέγγιση

Οι δραστηριότητες της Ακαδημίας Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας είναι βασισμένες πάνω σε έρευνες και μελέτες τόσο ελληνικών όσο και ξένων πανεπιστημίων. H πολυετής εμπειρία της πάνω σε δραστηριότητες Εκπαιδευτικής Ρομποτικής σε συνδυασμό με τις έρευνες πανεπιστημίων και ινστιτούτων που δραστηριοποιούνται στον χώρο, όπως το MIT, το Tuft University και η Carnegie Mellon’s Robotics Academy έχει ως αποτέλεσμα την σωστή και ολοκληρωμένη προσέγγιση του αντικειμένου. Η προσέγγιση της κάθε ενότητας δίνεται με κατάλληλο τρόπο προκειμένου να προσελκύσει τα παιδιά και όχι να τα κουράσει. Γι’ αυτό κάθε δραστηριότητα διεξάγεται με παιγνιώδη και διασκεδαστικό τρόπο, ώστε να προσφέρει στους μαθητές εκτός από γνώσεις και ψυχαγωγία.

Διακρίσεις

Από το 2009 τα μέλη της Ακαδημίας Ρομποτικής έχουν κερδίσει σημαντικές θέσεις σε εγχώριους, ευρωπαϊκούς και παγκόσμιους διαγωνισμούς. Ενδεικτικά.

Horizon 2020

Τον Φεβρουάριο του 2016 εγκρίθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση ερευνητική εκπαιδευτική πρόταση με το ακρωνύμιο SΤΙΜΕΥ στα πλαίσια του προγράμματος HORIZON 2020, η οποία βαθμολογήθηκε με άριστα και κατατάχθηκε πρώτη ανάμεσα σε 207 προτάσεις απ’ όλη την Ευρώπη.

Tell us Awards

Τον Ιούνιο του 2015 η εκπαιδευτική πρόταση και το ρομπότ που δημιούργησε, αναδείχθηκε ως η καλύτερη εκπαιδευτική τεχνολογία στην Ευρώπη.

Ολυμπιάδα Ρομποτικής

Το 2014 κατέλαβε την πρώτη θέση στην Ελλάδα και τον Νοέμβριο του ίδιου έτους την 10η θέση στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής στο Sochi της Ρωσίας.

Ολυμπιάδα Ρομποτικής

Το 2010 και το 2012 κατέλαβε την πρώτη θέση στην Ελλάδα και συμμετείχε στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Ρομποτικής στις Φιλιππίνες και την Μαλαισία αντίστοιχα.

Η Ομάδα

Φαχαντίδης Νικόλαος

Επιστημονικά Υπεύθυνος Ακαδημίας Ρομποτικής

Επίκουρος Καθηγητής στην Πληροφορική και Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση, Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Χριστίνα Συριοπούλου - Δελλή

Επίκουρη Καθηγήτρια στην Εκπαίδευση Ατόμων με Διάχυτες Αναπτυξιακές Διαταραχές, Τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Κώστας Κασβίκης

Επίκουρος Καθηγητής στη Διδακτική Ιστορίας και Πολιτισμού, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης, Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

Αθανάσιος Ν. Τσιρίκας

BSc (Eng), MSc, MSc, PhD PhD στην Οργανωσιακή Συμπεριφορά, Ακαδημαϊκός Ερευνητής και Ειδικό Διδακτικό Προσωπικό στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής.

Αικατερίνη Χατζηφωτεινού
Διδάσκουσα

M.Sc., Ph.D. in Computing Καθηγήτρια Πληροφορικής - Επιμορφώτρια Πληροφορικών Β Επιπέδου Πειραματικό Γυμνάσιο Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Πέτρος Περλαντίδης Παπαδόπουλος

Οργανωτικά Υπεύθυνος Ακαδημίας

Μηχανικός Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών, Υποψήφιος Διδάκτορας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας πάνω στην Κοινωνική Ρομποτική

Σοφία Πλιάσα

Διδάσκουσα

Υποψήφια Διδάκτορας στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας πάνω στην Ειδική Αγωγή, Κάτοχος Μεταπτυχιακού Διπλώματος στις Νέες Τεχνολογίες, Νηπιαγωγός

Κλεονίκη Μπούκουρα

Διδάσκουσα

Φιλόλογος, κάτοχος μεταπτυχιακού διπλωματος στη "Σχολική παιδαγωγική και Νέες Τεχνολογίες" & στην Ειδική Αγωγή

Ανέστης Σταμάτης

Διδάσκων

Μηχανικός Πληροφορικής, μεταπτυχιακές σπουδές στα Πληροφοριακά Συστήματα Διοίκησης (M.I.S.)

Μαρία Τερζίδου

Παιδαγωγός , μεταπτυχιακές σπουδές στην Ειδική Αγωγή